Odpowiadamy 5

Na pytanie zadanie w zagadce możemy odpowiedzieć twierdząco : tak, sztuki wizualne potrafią sugestywnie pokazać radość lub smutek.

 

Przykłady potwierdzającym nasza odpowiedź poniżej.

 

 

Józef Simmler, Śmierć Barbary Radziwiłłówny, 1860

Obraz przedstawia scenę śmierci Barbary Radziwiłłówny, drugiej żony Zygmunta II Augusta, ostatniego króla z dynastii Jagiellonów. Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna zakochali się  w sobie jeszcze za życia pierwszej żony króla, Elżbiety z Habsburgów. Po jej śmierci król ożenił się Barbarą popełniając tym samym mezalians, gdyż wybranka króla nie była z dynastii panującej. Tak o parze uwidocznionej na płótnie pisał Paweł Jasienica: „Zygmunt i Barbara! – najbardziej romantyczne wydarzenie w dziejach polskich rodów królewskich”. Wielka miłość i walka o Zygmunta o uznanie związku zakończyła się sukcesem i została królową Polski.

Obraz ten bezsprzecznie ukazuje smutne, trudne i bardzo ciężkie chwile króla Zygmunta II Augusta. Towarzyszy w ostatnich chwilach życia swojej ukochanej żony. Barbara umarła pół roku po tym jak została koronowana, po przejściu ciężkiej choroby.

Obecnie obraz znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

            Piękny obraz przedstawiający radość z bycia razem. Uśmiechnięte buzie dzieci, oczy babci mówiące ile szczęścia dają jej   wnuczki.

                        Autor Gaetano Bellei  włoski malarz, żyjący w latach1857-1922 w Moderne.